Mydła

Na co zwracać uwagę, wybierając naturalne mydło?

Wybór mydeł naturalnych jest w obecnych czasach niezwykle szeroki. Warto zapoznać się z większą ilością informacji na ten temat, a także dowiedzieć się, na co zwrócić uwagę podczas wyboru naturalnego mydła.

Skład mydła

Najważniejszą kwestią podczas wyboru naturalnego mydła jest skład produktu. Wysokiej jakości mydła naturalne powinny mieć jasny i prosty skład. Zazwyczaj składają się z niewielkiej ilości substancji, najczęściej jest to od czterech do pięciu składników. Mydła ręcznie robione wytwarzane są wyłącznie z naturalnych składników. Dlatego charakteryzują się wysokim poziomem bezpieczeństwa, zarówno dla ludzi i zwierząt, jak i dla środowiska naturalnego. Ponadto warto zwrócić uwagę na fakt, iż naturalne mydła są wegańskie i nie są testowane na zwierzętach. Bardzo często wytwarza się je w ramach idei less waste lub zero waste.

Sprawdzając skład mydła naturalnego, warto kierować się także pochodzeniem poszczególnych substancji. Najlepiej wybrać mydło, w którego składzie znajdują się substancje rodzimego pochodzenia. Dodatkowo w mydłach naturalnych nie powinny znajdować się żadne składniki, które mogą mieć negatywny wpływ na stan skóry. Wśród nich można wymienić między innymi takie składniki jak SLS, SLES oraz inne detergenty, które mają właściwości spieniające. W mydłach naturalnych nie powinny znajdować się żadne syntetyczne dodatki, dlatego mogą one mieć nieco delikatniejszy zapach oraz mniej się pienić niż mydła tradycyjne. Wśród podstawowych składników mydeł naturalnych można wymienić natomiast oleje oraz wodorotlenek sodu. W poszczególnych produktach można również znaleźć barwniki pochodzenia naturalnego oraz naturalne olejki eteryczne lub zapachowe.

Rodzaj mydła

Kolejnym aspektem, na który powinno się zwrócić uwagę podczas zakupu mydła naturalnego, jest jego rodzaj. W obecnych czasach w sprzedaży można znaleźć dość zróżnicowane rodzaje mydeł naturalnych, które różnią się względem siebie na przykład formą lub strukturą. Produkty pochodzenia naturalnego dzielą się przede wszystkim na mydła sodowe oraz potasowe. Mydła sodowe mają dość twardą konsystencję, a mydła potasowe są nieco bardziej miękkie. Wśród popularnych rodzajów mydeł naturalnych można wymienić mydło Aleppo, czarne mydło, mydła marsylskie, kastylijskie, siarkowe, mydło z olejkiem lawendowym i masłem shea, a także szare i glicerynowe mydło. Mydła naturalne mogą również występować w formie płynnej.

Podczas wyboru odpowiedniego dla siebie rodzaju mydła warto wziąć pod uwagę przede wszystkim typ swojej cery. Poszczególne mydła mogą charakteryzować się dodatkowymi właściwościami, oprócz działania oczyszczającego skórę. Niektóre mydła mogą mieć także właściwości lecznicze oraz być pomocne w przypadku zmagania się z licznymi problemami skórnymi, takimi jak na przykład trądzik, łojotok lub atopowe zapalenie skóry. Podczas wyboru odpowiedniego dla siebie mydła warto kierować się także indywidualnymi preferencjami co do jego właściwości myjących i pielęgnujących, ale także zapachu oraz wyglądu.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *