Mydła

Mydła ręcznie robione – dlaczego warto je wybierać?

Z roku na rok wzrasta popularność kosmetyków pielęgnacyjnych bazujących wyłącznie na naturalnych składnikach. Przykładem są choćby mydła ręcznie robione (zazwyczaj według tradycyjnych receptur), które stanowią świetną alternatywę dla mydeł w płynie czy żeli pod prysznic. Posiadają one przyjemny zapach i występują w szerokiej palecie kolorystycznej oraz kształtowej.

Bezpieczny skład idzie w parze ze skutecznością działania

Mydła ręcznie robione zasługują na uwagę przede wszystkim dlatego, że nie zawierają żadnych syntetycznych barwników, konserwantów, parabenów, glikoli polipropylenowych, środków pianotwórczych ani innych substancji szkodliwych dla ludzkiej skóry. W ich składzie dominują natomiast:

  • tłoczone na zimno oleje (np. kokosowy, rycynowy, laurowy, arganowy, słonecznikowy, konopny, wiesiołkowy, migdałowy, masło shea)
  • aromatyczne olejki eteryczne (lawendowy, jaśminowy, różany, cedrowy, herbaciany itp.)
  • neutralne barwniki (w postaci węgla aktywnego, chlorofilu czy kurkuminy)
  • glinki (zielona, czerwona, niebieska)
  • wyciągi ziołowe
  • rozdrobnione pestki owoców

Dzięki licznym substancjom pochodzenia naturalnego mydła ręcznie robione nie wywołują żadnych niepożądanych reakcji alergicznych, a przy okazji bardzo skutecznie oczyszczają skórę bez naruszania jej delikatnego płaszcza lipidowego. Dodatkowo wykazują silne działanie nawilżające i antybakteryjne, łagodzą stany zapalne, rozjaśniają nieestetyczne przebarwienia, a nawet niwelują liczbę zaskórników. Po zastosowaniu takiego kosmetyku ciało jest zawsze miękkie i przyjemne w dotyku.

Aspekt ekologiczno-ekonomiczny

W przypadku mydeł ręcznie robionych mamy do czynienia z produktami naturalnymi, nietestowanymi na zwierzętach i pakowanymi najczęściej w szary papier podlegający bezproblemowemu recyklingowi. Używając ich zatem do codziennego mycia rąk i całego ciała, zasadniczo przyczyniamy się do ochrony środowiska. Kolejną niewątpliwą zaletą jest ich duża wydajność – kostka ważąca sto gramów wystarcza przeważnie na około dwa miesiące, co skutkuje całkiem sporą oszczędnością pieniędzy. Odgrywa to niezwykle istotną rolę dla osób skrupulatnie planujących domowe wydatki.

Uniwersalność i pozostałe atuty

Argumentem przemawiającym za wyborem mydeł ręcznie robionych jest z pewnością możliwość ich wszechstronnego wykorzystania. Idealnie nadają się nie tylko do usuwania zanieczyszczeń ze skóry, ale również do mycia włosów czy ręcznego prania delikatnych elementów garderoby. Jak by tego było mało, niewielki rozmiar kostki sprawia, że stanowi ona optymalne rozwiązanie podczas długich podróży (ze względu na ograniczone miejsce w bagażu). Na zakończenie warto jeszcze wspomnieć o atrakcyjnym wyglądzie omawianych mydeł, które nierzadko są ozdobione efektownymi tłoczeniami. Tym samym wzbogacają aranżację łazienki, a nawet mogą stanowić idealny pomysł na prezent dla najbliższych.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *