Mydła

Mydło naturalne DIY. Sprawdź, jak możesz zrobić je w domu!

Mydło naturalne – dlaczego warto je mieć w domu?

Mydło to niezbędnik w każdym gospodarstwie domowym. Kostki, płynne lub w nietypowych kształtach, służą one do mycia rąk oraz ciała. Wraz z rozwojem świadomej pielęgnacji i mody na DIY nadszedł czas, aby zrobić mydło samodzielnie. Domowe mydło ma ten plus, że dokładnie wiemy, co w nim jest. Mydło jest integralną częścią nawyków higieny osobistej. Doskonałe naturalne mydła można kupić w sklepach, ale zdecydowanie warto chociaż raz spróbować zrobić takie mydło samodzielnie. Robienie własnego mydła jest świetną zabawą, podczas której można się zrelaksować. Warto zwrócić uwagę na fakt, iż przygotowanie takiego naturalnego mydła jest jednocześnie tanie oraz łatwe.

Jak zrobić domowe mydło – dwie metody

Wszystkie kostki mydła składają się z kwasu (tłuszczu) oraz zasady (ługu). Bazy mydlane to tłuszcze zwierzęce lub roślinne, takie jak np. oliwa z oliwek. Przy wytwarzaniu mydła w kostce ług jest wodorotlenkiem sodu, natomiast mydło w płynie potrzebuje wodorotlenku potasu. Mydło powstaje na skutek zmydlania, czyli połączenia oleju z ługiem. Zmydlanie to po prostu reakcja chemiczna.

Metoda na gorąco – podczas wytwarzania mydła na gorąco ciepło z zewnątrz przyspiesza zmydlanie. Większości mydeł można używać już następnego dnia, ale chcąc mieć pewność, że mydło jest łagodne i delikatne dla skóry, zaleca się odczekanie 5-7 dni.

Metoda na zimno – proces na zimno wykorzystuje wewnętrzne ciepło, które naturalnie występuje podczas zmydlania. Kostki twardnieją w ciągu 4-6 tygodni.

Przepis na naturalne mydło glicerynowe w kostce

Aby zrobić domowe mydło w kostce, potrzebne będzie kilka artykułów kuchennych i ochronnych. Warto mieć ze sobą okulary ochronne i gumowe rękawice. Należy założyć koszulę z długimi rękawami i fartuch, ponieważ ług jest żrący.

Mydło glicerynowe to wszechstronny produkt, który może być stosowany do każdego rodzaju skóry. Szczególnie polecany jest osobom o skórze wrażliwej lub suchej, ponieważ ma silne działanie nawilżające i ochronne. Aby zrobić takie mydło, potrzebne będą: baza glicerynowa (roślinna), olejki eteryczne, barwniki i dodatki takie jak kawa mielona, skórki suszonych owoców lub opcjonalnie kwiaty.

Na samym początku należy kawałek bazy glicerynowej podgrzać w naczyniu (w kuchence mikrofalowej lub w wodzie). Baza powinna delikatnie się podgrzewać, od czasu do czasu należy ją mieszać. Gdy baza osiągnie płynną postać, można dodać do niej barwnik, kilka kropel olejku eterycznego i dodatki w postaci kawy, skórek owoców lub kwiatów. Mydło w foremkach powinno stygnąć przez co najmniej kilka godzin.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *