Mydła

Jak zrobić mydło ekologiczne w domu?

Produkcja mydła w domu pozwala na podejmowanie świadomych decyzji dotyczących składu i właściwości kosmetyku. Zasady, jakimi należy się kierować, robiąc własne ekologiczne mydła, nie są skomplikowane i nie wymagają kosztownego laboratorium.

Wybór receptury jest bardzo ważny

Wytwarzając mydło w domu, można swobodnie modyfikować receptury i dopasowywać je do potrzeb skóry. Dzięki pełnej kontroli nad procesem produkcji osoba cierpiąca na alergię lub nadwrażliwość może skomponować skład pozbawiony dokuczliwych sztucznych substancji i alergenów.

Składniki aktywne mydła

Jeśli naszym celem jest uzyskanie mydła poprawiającego jędrność skóry, wystarczy, że do receptury dodamy mieloną kawę lub cynamon. Aby mydło wzbogacić o własności nawilżające, wystarczy dodać kilka łyżek masła shea, wosku pszczelego, masła kakaowego, oliwy z oliwek, oleju migdałowego lub oleju rycynowego. Ładny zapach, ale i właściwości antybakteryjne uzyskamy, dodając olejki eteryczne, np. olejek lawendowy lub olejek z drzewa herbacianego. Cennym dodatkiem są zioła, dzięki którym uzyskamy mydła lecznicze.

Metody otrzymywania ekologicznego mydła

Głównym sposobem otrzymywania mydła w przemyśle jest zmydlanie tłuszczów przy użyciu wodorotlenków sodu i potasu. Ten sposób produkcji jest również możliwy w domowych warunkach, ale wymaga doświadczenia w obchodzeniu się z substancjami chemicznymi i nie jest zupełnie ekologiczny.

Baza do domowej produkcji ekologicznego mydła

Dla początkujących wytwórców ekologicznego mydła zalecana jest produkcja na podstawie tzw. bazy. Bazą może być mydło glicerynowe, białe, naturalne lub szare. Dostępne są także gotowe bazy, np. glicerynowe, w wiórkach lub granulkach. Baz glicerynowych nie trzeba uzupełniać wodą podczas ogrzewania.

Przepis na proste ekologiczne mydło z olejkami eterycznymi

Składniki:

– baza mydlana glicerynowa lub szare mydło,

– olejki eteryczne (olejek z drzewa herbacianego, olejek różany lub olejek lawendowy),

– kilka łyżek oleju migdałowego lub oliwy z oliwek,

– 100 ml ciepłej wody.

Niezbędne będą także następujące akcesoria: garnek, nóż, tarka kuchenna, drewniana łyżka i foremki.

Szare mydło należy zetrzeć na tarce. Mydlane wiórki umieścić w garnku. Do wiórków dodać odrobinę wody i delikatnie podgrzewając, dokładnie rozpuścić. Bazę glicerynową należy rozpuścić bez dodatku wody. Następnie, do rozpuszczonego mydła lub gliceryny, warto dodać olejki eteryczne. Całość mikstury należy powoli mieszać, aby uzyskać doskonałe połączenie substancji. W kolejnym kroku jednolitą, ale nadal płynną masę, przelać do foremek i odstawić do całkowitego ostygnięcia i utwardzenia. Proces ten, w zależności od użytych składników, może trwać od 15 minut do 2 godzin. Ostatnim etapem jest suszenie.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *