Mydła

Mydła naturalne – sprzymierzeniec wrażliwej skóry

Czym jest mydło naturalne?

Jest to środek myjący bez dodatku syntetycznych barwników oraz konserwantów, nie znajdziemy w nim również substancji spieniających, zapachowych, silikonów oraz parafiny, które mogą wywoływać alergie i podrażnienia skóry. Mydła naturalne wytwarzane są zazwyczaj ręcznie w niedużych manufakturach, z tego względu często ich cena może być wyższa w stosunku do mydeł drogeryjnych. Każde mydło powstaje z połączenia tłuszczu z zasadą, do produkcji tych naturalnych przeważnie stosuje się tłuszcze pochodzenia roślinnego np. oliwę z oliwek lub olej kokosowy.

W zależności od stanu skupienia wyróżniamy mydła sodowe (w kostce) oraz potasowe (w płynie). Poza tłuszczem oraz zasadą zawierać mogą naturalne barwniki, olejki zapachowe, cząsteczki nanosrebra – mające działanie antybakteryjne i antywirusowe, siarkę, glicerynę, oraz witaminy A, B, lub E. W zależności od naszych potrzeb jesteśmy w stanie wybrać najlepszy środek myjący dostosowany do naszej skóry.

Mydło naturalne a skóra wrażliwa

Osoby posiadające skórę wrażliwą wiedzą najlepiej jak dużą rolę odgrywa pielęgnacja twarzy odpowiednio dobranymi do ich cery produktami. Zły wybór kosmetyków może powodować zaczerwienienie, podrażnienie skóry, uczucie ciepła, świąd, a nawet reakcje alergiczne. Zazwyczaj jest to reakcja na drażniące składniki produktów, które nakładamy na naszą twarz oraz ciało. Przy skórze wrażliwej najważniejsze jest wychwycenie, które substancje nam nie służą i wykluczenie ich z codziennego stosowania. Tutaj mydła naturalne sprawdzają się świetnie, dzięki temu, że ich skład jest relatywnie krótki oraz pozbawiony syntetycznych dodatków, nie dość, że ich użycie niesie za sobą małe ryzyko podrażnień, to łatwo jest zidentyfikować substancje, które mogą nam szkodzić.

Na co zwrócić uwagę, wybierając mydło naturalne do skóry wrażliwej?

Przy tym rodzaju skóry znacznie lepiej sprawdzi się mydło w kostce, czyli mydło sodowe niż to w płynie. Przy wyborze powinniśmy zwrócić uwagę na to, by nie zawierało substancji barwiących oraz zapachowych, za to warto postawić na produkty wzbogacone o składniki łagodzące oraz mające działanie ochronne, ponieważ jak wiemy, nie tylko kosmetyki mogą powodować podrażnienia skóry. Warto chronić ją również przed nadmiernym wysuszeniem przez wiatr czy np. mrozy. Jeżeli jesteśmy świadomi czego nasza cera „nie lubi”, a co wpływa na nią pozytywnie, możemy rozważyć mydła z wcześniej wspomnianymi dodatkami takimi jak gliceryna, nanosrebro, czy siarka, jednak należy dobierać skład ostrożnie, ponieważ kosmetyki te mogą mieć działanie wysuszające. Warto zwrócić uwagę na mydła bogate w witaminy, szczególnie witaminę A, która przyspiesza regenerację uszkodzonego naskórka oraz pozostawia na nim ochronną warstwę.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *