Mydła

Mydło naturalne – co tak naprawdę oznacza?

Mydło naturalne to środek czyszczący wytwarzany przez zmydlanie tłuszczu za pomocą zasad. Ta kombinacja daje środek powierzchniowo czynny, który może skutecznie usuwać nierozpuszczalne w wodzie tłuszcze i brud. Warto wiedzieć, że mydło jest pierwszym znanym aktywnym składnikiem tego rodzaju.

Naturalne mydła to wyroby ręcznie robione, wytwarzane w fabrykach (lub małych manufakturach) według tradycyjnych receptur. Naturalne mydła są wytwarzane z olejów roślinnych, takich jak olej kokosowy, olej laurowy (mydło Aleppo), oliwa z oliwek (mydło kastylijskie). Takie produkty często zawierają również innego rodzaju oleje, które są naturalne i zawierają glicerynę roślinną, masła odżywcze, suszone zioła czy też kwiaty. Mają charakterystyczny zapach oraz często półpłynną postać. W przeciwieństwie do klasycznych mydeł te naturalne nie zawierają syntetycznych barwników ani konserwantów, dlatego polecane są również do mycia skóry wrażliwej, która skłonna jest do podrażnień i alergii.

Właściwości naturalnego mydła

Naturalne mydło nie tylko oczyszcza skórę, ale robi to w jak najmniej szkodliwy sposób dla warstwy ochronnej skóry, która występuje w postaci płaszcza hydrolipidowego. Naturalne PH skóry jest kwaśne i wynosi 4,7-5,9 (a pH 7 to środowisko neutralne). Niskie pH jest warunkiem koniecznym dla obecności bakterii probiotycznych na skórze i dobrze wpływa na zdrowie. Warto wiedzieć, że nasza odporność zależy od prawidłowej mikroflory skóry.

Wysokie pH w mydle może powodować podrażnienie i odwodnienie skóry, a także może sprzyjać nadwrażliwości na alergeny. Dlatego w niektórych naturalnych mydłach spotkać można dodatki przyjazne dla skóry, które odbudowują istotną warstwę wodno-tłuszczową skóry i chronią ją przed szkodliwym wpływem czynników zewnętrznych.

Wybierając mydło naturalne, warto zastanowić się nad jego składem. Powinien być on jak najkrótszy i wolny od wysoko przetworzonych dodatków chemicznych. Warto pamiętać, że w wielu przypadkach im krótszy skład, tym lepszy produkt.

Naturalne mydła sprawdzają się nie tylko do mycia rąk oraz ciała, ale także twarzy. Dostępne są również naturalne mydła przeznaczone do określonego rodzaju cery, dzięki czemu każdy bez problemu znajdzie produkt przeznaczony do jego potrzeb. Warto zapoznać się z aktualną ofertą sklepów i wybrać mydło, które spełni nasze oczekiwania. Naturalne mydła są zwykle pięknie pakowane, więc mogą także stanowić doskonały pomysł na prezent dla najbliższych.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *